Плитка є оптимальним варіантом для стін на кухні та у ванній кімнаті, оскільки покриття з неї чудово відмивається та зберігає привабливий вигляд під час усього терміну експлуатації.
Однак згодом перед тими, хто вирішив зробити ремонт на кухні або у ванній кімнаті, постає питання про демонтаж покриття. Комусь необхідно видалити лише одну потріскану або потерту плитку, а хтось хоче видалити покриття лише на час ремонту. Бувають і такі випадки, коли планується повністю змінити дизайн приміщення, у цьому випадку плитка акуратно демонтується та встановлюється у якомусь іншому місці.
Яких заходів безпеки потрібно дотримуватись при демонтажі старої плитки?
Якщо матеріал планується викинути після демонтажу, то тут взагалі не виникає жодних проблем, тому що плитку можна видаляти будь-якими інструментами з поверхні стін або підлоги, не переймаючись тим, що вона може пошкодитися.
Якщо ж планується повторно використовувати покриття, процес демонтажу необхідно виконувати дуже акуратно, інакше якийсь фрагмент може пошкодитися.
Порада! Для полегшення роботи та ослаблення кахлю потрібно буде пожертвувати однією плиткою, тому що в ній доведеться просвердлити маленький отвір, у цьому випадку від пошкодження будуть збережені інші фрагменти. Такі заходи доведеться вжити, якщо кахель міцно прикріплений до поверхні.
Перед тим, як приступити до демонтажу покриття, потрібно дізнатися про те, де знаходиться електропроводка та інші комунікації, але це необхідно в тому випадку, якщо під покриттям знаходиться система підігріву підлоги.
Необхідно також пам'ятати про те, що процес демонтажу завжди супроводжується появою великої кількості пилу, тому рекомендується видалити з приміщення всі меблі та сантехніку. Якщо немає можливості прибрати з приміщення зайві предмети, їх потрібно надійно захистити плівкою і скотчем.
Крім того, перед проведенням демонтажних робіт слід надіти будівельний респіратор, шапку та окуляри, а на руки треба надіти рукавички.
Підготовка та вибір інструментів
При виборі інструментів потрібно орієнтуватися на спосіб демонтажу покриття, також необхідно враховувати особливості поверхні, до якої прикріплена плитка.
Найлегше знімати ту плитку, яка була прикріплена на спеціальний клей, але за такого демонтажу не вдасться зберегти весь матеріал.
Якщо покриття було встановлено на суміш із цементу та піску з пластифікаторами, то доведеться використовувати перфоратор із спеціальною насадкою «долото». У цьому випадку навіть за дуже обережного демонтажу не вдасться зберегти всю плитку в цілому вигляді.
Найбільші пошкодження можуть бути при демонтажі в тому випадку, якщо матеріал був встановлений на гіпсокартонну стіну, а найлегше видалити матеріал з цегляної або бетонної поверхні.
Для визначення масштабу майбутніх пошкоджень необхідно по всій поверхні покриття злегка постукати інструментом з гумовою рукояткою. Таким чином можна з'ясувати, чи є під фрагментами покриття якісь порожнечі, а якщо порожні місця присутні, це свідчить про те, що вдасться зберегти більшу частину матеріалу.
Для демонтажу, залежно від обраного способу, можуть знадобитися такі інструменти:
- міцні шпателі;
- перфоратор і такі насадки, як "зубило", "долото", "біта" або "бур";
- скребок та стамеска;
- молоток;
- дриль та свердло 6 мм;
- зубило чи долото;
- викрутка із міцною рукояткою.
Крім того, під час демонтажу знадобляться губки, ганчірки та відро з теплою водою, а для зачистки швів між фрагментами покриття може знадобитися болгарка зі спеціальною насадкою.
Демонтаж плитки без пошкодження
Незалежно від того, який спосіб буде обраний для видалення покриття зі стін та підлоги, потрібно підготуватися до того, що вдасться зберегти не весь матеріал. Кількість цілих плиток, які збережуться після демонтажу, залежатиме від виду поверхні, клейового складу, способу та якості демонтажу.
Підготовка
Спочатку потрібно ретельно змочити теплим мильним складом шви, потім обережно видалити затірку за допомогою викрутки, малярського шпателя чи стамески. Якщо є болгарка, то таку роботу можна виконати за допомогою цього інструменту.
Якщо плитка покриває всю поверхню стіни, доведеться розбити одну верхню плитку молотком, після цього потрібно загнати стамеску або зубило між клейовим шаром і наступним фрагментом покриття. Акуратно постукати інструментом молотком і підчепити плитку дуже обережно з усіх боків.
Для зниження ймовірності пошкодження матеріалу від падіння потрібно збивати плитку не знизу, а зверху, демонтаж слід послідовно здійснювати від одного ряду до іншого.
Видалення кахлю без пошкодження сусідньої плитки
Бувають такі ситуації, коли потрібно отримати доступ до тих комунікацій, які знаходяться під покриттям. Непоодинокі і такі ситуації, коли на поверхні стіни випадково пошкоджується одна плитка. В цьому випадку немає необхідності видаляти зі стіни все покриття, потрібно лише поміняти або демонтувати лише необхідні фрагменти, проте така робота може бути складною. Проблеми можуть виникнути не тільки з демонтажем окремої плитки, але і з пошуком нового матеріалу, особливо в тих випадках, якщо покриття було встановлене кілька років тому.
Порядок дій:
Мильним розчином змочити шви навколо плитки, потім дочекатися, коли вони стануть м'якшими та зачистити їх.
Зубілом підчепити плитку і обережно відбити її за допомогою молотка від поверхні.
Якщо плитка не бажає відходити від поверхні, то її можна підчепити розжареним дротом, який повинен бути загнутий з двох сторін. Далі плитку за допомогою дроту потрібно потягнути на себе перпендикулярно до стіни.
Якщо на покритті з плитки є пошкоджені фрагменти в різних місцях, їх також можна видалити за допомогою дроту. На їх місця можна встановити нову плитку з якимось ефектним принтом.
Легкий спосіб демонтажу старої плитки
Якщо покриття вже давно втратило свій привабливий вигляд та актуальність, то немає сенсу дбати від цілісності плитки під час демонтажу, але за бажанням можна зберегти якусь кількість матеріалу для дачі.
Перед видаленням матеріалу з поверхні стін потрібно захистити покриття від осколків плитки, для цього на підлозі потрібно розстелити щільний поліетилен, а зверху додатково рекомендується покласти шар пінопласту або товстого картону.
Якщо неподалік є якісь комунікації, їх теж потрібно захистити, потім слід подбати про захист обличчя і очей, після цього можна приступити до демонтажу покриття за допомогою перфоратора з найбільш насадками. Для полегшення роботи підсівати насадкою плитку рекомендується під кутом.
Демонтаж плитки з поверхні гіпсокартону
Такий спосіб вважається найскладнішим, тому що клейовий шар в'їдається в поверхні гіпсокартону, а це означає, що його доведеться знімати разом із плиткою. Але слід пам'ятати про те, що після такого демонтажу може сильно постраждати поверхні стіни з гіпсокартону, та й не всю плитку вдасться зберегти в цілому вигляді.
Попередньо потрібно підготувати шви таким чином, як було рекомендовано раніше, потім слід приступити до послідовного видалення плитки зверху вниз. Для демонтажу знадобляться такі інструменти, як стамеска, долото чи зубило та молоток, а роботу потрібно проводити класичним способом.
Якщо на поверхні гіпсокартону після видалення плитки утворилися якісь незначні ушкодження, то зверху можна нанести рівний шар шпаклівки. Якщо пошкодження сильні, доведеться повністю змінювати гіпсокартон.
Демонтаж плитки з поверхні підлоги
Процес видалення покриття для підлоги практично нічим не відрізняється від демонтажу плитки з поверхні стін, потрібно лише визначитися з питанням збереження матеріалу. Якщо плитку планується використовувати на новому місці, всі роботи слід виконувати гранично акуратно за допомогою молотка, зубила, долота, в інших випадках можна скористатися перфоратором.